خرید آنلاین فایل*دانلود تناسب بین حق و تکلیف 20 ص*

دانلود تناسب بین حق و تکلیف 20 ص,تحقیق تناسب بین حق و تکلیف 20 ص,مقاله تناسب بین حق و تکلیف 20 ص,تناسب بین حق و تکلیف 20 صدانلود تناسب بین حق و تکلیف 20 ص|40108535|xy|
در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با دانلود تناسب بین حق و تکلیف 20 ص

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 20 صفحه

تناسب بین حق و تکلیف وقتی درباره نظام حق و نظام تکلیف بحث می‏شود، مراد از حق، حق واجب است؛ یعنی هر انسانی حقوقی دارد که عقل و شرع او را برای پیگیری و استیفای آن‏ها محق می‏دانند؛ به گونه‏ای که اگر «من علیه الحق» کوتاهی کند، امکان اقامه دعوی برای شخص بوده و می‏تواند با استفاده از مجاری قانونی، حق خود را بستاند.
در برابر این حق نیز تکالیف الزامی وجود دارند که هر انسانی ملزم به رعایت آن‏ها است.
واضح است که هر تکلیفی، مبتنی بر توانایی انجام آن است و عقل و شرع، درباره محال بودن تکلیف غیرمقدور، با یکدیگر موافقند.
مهم این است که دایره توانایی هر انسانی، گسترده‏تر از دایره تکالیف الزامی برعهده او است.
از این رو، در این بحث، دو محور را می‏توان دنبال کرد: • اول آن که بین حقوق و تکالیف موجود، تناسب لازم باشد.
• دوم آن که برای انسانی که دایره توانایی‏اشگسترده تر از دایره تکالیف الزامی او است نیز فکری بشود.
محور اول رعایت تناسب بین حقوق و تکالیف این مطلب، در قرآن کریم، به عنوان یک اصل کلی، بارها تکرار شده است و درباره زنان، گویاترین آیات، آیه کریمه ذیل است: ولهن مثل الّذی علیهن بالمعروف[1] بقره، آیه 228(البته بعضی از علما این آیه را ناظر به تساوی در حقوق و مزایای انسانی بین زن و مرد می‏دانند.
«المرأْ و کرامتها فی القرآن» از آیت الله معرفت.
) برای زنان، همان اندازه که تکلیف برعهده آنان است، حقوقی هست.
«لَهُنَّ» یعنی آن چه به نفع زنان است.
تعبیر «لَهُ» در این جا به معنای حق است همان گونه که «علیهن» به آن چه برای زنان، لازم الرعایه است، یعنی تکالیف، ترجمه می‏شود.
تأکید قرآن بر این نکته است که تکالیف و حقوق زن، مثل یکدیگرند؛ یعنی آن قدر با یکدیگر تناسب دارند که مانند هم به حساب می‏آیند؛ اما در واگذاری حقوق و تکالیف و تناسب بین آن‏ها رعایت معروف شده است.
علامه طباطبائی، معروف را به آن چه متناسب با قواعد دینی، اصول عقلانی و زیبایی‏های عرفی است، ترجمه کرده‏اند.
به بیان دیگر، اگر کسی در منظومه حق و تکلیف زنان، به عنوان پیکره‏ای واحد و نظام‏مند بنگرد، آن‏ها را مقتضای خرد می‏شمرد، در عین آن که عرف اصیل زمانه را نیز منطبق و هماهنگ با آن‏ها خواهد یافت؛ یعنی این منظومه، به گونه‏ای پی‏ریزی شده که تطورات و تغییرات فرهنگ‏ها، آداب‏ و.
.
.
در هر شرایطی می‏توانند خود را با آن‏ها هماهنگ سازند و برنامه‏ای بهتر و جامع‏تر از آن نخواهند یافت که همان نیازها را این گونه پاسخ دهد و استعدادها را به بار بنشاند.
[2] البته امروز بسیاری از عرف‏ها تحت تأثیر خواسته‏های غیرانسانی قدرت‏های بزرگ و به کمک نظام ‏های رسانه‏ای پیش رفته ساخته می‏شوند و یا جهت عوض میکنند.
بنابر این، ما عرف را مقید به قید اصیل کرده‏ایم تا شامل عادات و برنامه‏هایی شود که در یک سیر طبیعی به وجود می‏آیند و در گذر زمان، تغییراتی را می‏پذیرند.
از سوی دیگر، تکالیفی که بر عهده زن است، در وهله نخست، تکالیفی هستند که به عنوان یک انسان، بر عهده او است؛ یعنی تکالیفی که در آن‏ها بین او و مرد تفاوتی نیست، مجموعه وظایفی که در برابر خدا، خود، مردم و طبیعت پیرامون خویش دارد.
منابع دینی ما، از کتاب، سنت و عقل و اجماع،


مطالب دیگر:
تحقیق آماده دینی در راجع با حقوق زن در اسلام حسابداری صنعتی 1 و 2 و 3 دکتر محمد قسیم عثمانی به صورت دست نویس رابطه شیوه های دلبستگی با رضایتمندی زناشوییتحقیق حقوقی آدم رباییتحقیق در مورد روستای حمید آبادپاورپوینت انکوباتور 25 اسلایدپاورپوینت انواع واکنش های شیمی 10 اسلایدپاورپوینت بلوغ 33 اسلایدپاورپوینت پروانه (مینوز)برگ خوار غلات 9اسلایدپاورپوینت دستگاه گردش خون 35 اسلایدعوامل دین گریزی افراد جامعه 24 صفحهپاورپوینت داروهای روان گردان25 اسلایدیاتاقاننحوه درخواست جواز و پروانه شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازینمونه قرارداد فروش سرقفلی مغازهقالب متحرک پاورپوینت «مغز»قرارداد بنگاهی اجاره مسکن به صورت دقیق با فرمت ورد در دو صفحهپاورپوینت ویژگیهای زیست اقلیمی رودخانه کرخه 40 اسلایدپاورپوینت مبحث زندگی جانوران وگیاهان در پایه ی دوم دبستان21 اسلایدپاورپوینت مدیریت حیطه مامایی و عملکرد آنها18اسلایدپاورپوینت سیاره عطارد 17اسلایدپاورپوینت شبکه های عصبی مصنوعی 19 اسلایدشرایط حمل و نقل فوب (FOB) چیست؟بررسی انواع مخازن سوخت سی ان جی CNGبه کودکان خواندن بیاموزیم